Będzie on udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (rodzicom, dzieciom lub małżonkowi) albo osobie, która mieszka z pracownikiem. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej będą mogli dodatkowo wykorzystać go także na opiekę np. Nad babcią, rodzeństwem, Rosyjskie centrum handlu BCS Forex. Opinie firmy teściami (budzi to wątpliwości co do równego traktowania zatrudnionych). W tym celu dyrektywa przewiduje indywidualne prawa związane z urlopem ojcowskim, rodzicielskim i opiekuńczym, a także elastyczną organizację pracy dla pracowników będących rodzicami oraz opiekunami.
Rozszerzenie zakresu informowania o stosunku pracy
Nowe przepisy przewidują zasiłek macierzyński dla obojga rodziców w wysokości 70% podstawy zasiłku za dodatkowe 9 tygodni urlopu. Zgodnie ze zmianami umów o pracę pracownik, który wykonywał pracę co najmniej sześć miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał największą od lat zmianę Kodeksu pracy. Nowe przepisy mają ułatwić łączenie życia zawodowego z osobistym i rodzinnym. Zatrudnieni zyskają dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego i nowy urlop opiekuńczy.
Urlop opiekuńczy
Nie będzie więc możliwe przekazanie tych dni matce w przypadku, gdy nie wykorzysta ich ojciec. Co ważne – prawo ojca do urlopu rodzicielskiego będzie uniezależnione od czy matka dziecka w dniu porodu była zatrudniona (ubezpieczona). O zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w ostatni piątek – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
Pierwsza taka interpretacja podatkowa. Podatnicy walczyli o nią pięć lat
Jeśli odmówi, to będzie musiał wskazać przyczynę swojej decyzji. Co istotne, jeśli firma musi przeprowadzić dane szkolenia na określonym stanowisku pracy (bo np. wynika to z przepisów prawa lub układu zbiorowego pracy) to mają się one odbywać na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy zatrudnionego. Czas szkolenia odbywanego poza dniówką będzie wliczać się do czasu pracy. Wdrożenie dyrektywy zapewni również pracownikowi prawo do równoległego zatrudnienia – wprowadzi zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.
- Od tego zależeć będą zarówno obowiązki pracodawców jak i uprawnienia pracowników – co może z kolei mieć wpływ na dynamikę całej transakcji.
- Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.
- Nowelizacja umożliwi szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym pracę zdalną, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy) i pracę w niepełnym wymiarze czasu.
- Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach.
Jakie zmiany w prawie pracy w 2023 r. Nie tylko dłuższe urlopy
Urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. Pracownicy będą mogli zatem korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. W zmianie do art. 942 Kodeksu pracy przewidziano dodanie do obecnej regulacji obowiązku pracodawcy informowania wszystkich pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy także o możliwości awansu oraz wolnych stanowiskach pracy. W przypadku odmowy pracodawca będzie musiał przedstawić pisemne uzasadnienie braku zgody na elastyczną organizację czasu pracy. Nowelizacja wprowadza też wyraźną podstawę do prowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę.
Za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowa prawa do wynagrodzenia. Pracodawca będzie obowiązany udzielić tego zwolnienia na wniosek pracownika zgłoszony najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, w terminie wskazanym przez pracownika. Wymiar zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika; niepełna godzina zwolnienia od pracy będzie zaokrąglana w górę do pełnej godziny. Jak czytamy na stronie resortu rodziny, inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. Pracodawca będzie informował pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o zmianie adresu swojej siedziby, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adresu zamieszkania, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zmiany adresu (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).
Będziemy śledzili losy tego projektu, a póki co poniżej najważniejsze założenia. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw to przede wszystkim wdrożenie do Turnieje z MMCIS – Globe Trader polskiego porządku prawnego postanowień dwóch dyrektyw – tzw. Niemal przy każdym „ruchu” pracodawcy w stosunku do pracownika, który pogarsza jego sytuację, pracodawcy powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.
Poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia, które zostały wymienione w art. 29 § 3 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy, będzie mogło nastąpić przez wskazanie w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiednich przepisów prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja wprowadza także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia. Z kolei rodzice dzieci posiadających zaświadczenie o ciężkim upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (wydawane na podstawie ustawy „Za życiem”), będą mogli skorzystać z wydłużonego urlopu rodzicielskiego.
Obecnie zatrudnionym przysługuje jedna 15-minutowa przerwa, pod warunkiem że pracują w danej dobie co najmniej sześć godzin (pracujący na pełen etat w klasycznym systemie mają do przepracowania osiem godzin dziennie). Po zmianach zyskają drugi wolny kwadrans, jeśli w danym dniu mają do przepracowania więcej niż dziewięć godzin. Jeśli zaś ich dniówka przekracza 16 godzin, to będą mieć prawo do trzech 15-minutowych przerw. Tę zmianę wynegocjowały związki zawodowe i pracodawcy na forum Rady Dialogu Społecznego (ustawa ją wdraża).
Nowe przepisy przewidują wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Jego wymiar formalnie wzrośnie z obecnych 32 tygodni do 41 tygodni. Ten dodatkowy czas w praktyce będzie dedykowany ojcom, tzn.
Wzrośnie wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych, pochodzącego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorcach poinformował o kolejnych korzystnych rozstrzygnięciach sądów w sprawie interpretacji przepisów o prawie do Małego ZUS Plus. Pracownik będzie też mógł wnosić okazjonalnie o wykonywanie swoich obowiązków na odległość (w wymiarze 24 dni w roku).
Od tego zależeć będą zarówno obowiązki pracodawców jak i uprawnienia pracowników – co może z kolei mieć wpływ na dynamikę całej transakcji. Przedsiębiorcy z makroregionu Polski Wschodniej właśnie mają szansę na zakup automatów i robotów, innych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania z nawet 85-procentowym wsparciem z PARP. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zarówno Seat, jak i Cupra to nic innego jak technologia Volkswagena. Formentor, pierwszy niezależny model bez odpowiednika Pomoc w zakresie przydziału finansowego-oferty ekspertów w Seacie, kusi nie tylko kształtami, ale także osiągami. Akta pracownicze będą musiały zawierać potwierdzenie, że zatrudniony został poinformowany o wprowadzeniu w firmie kontroli trzeźwości. Planowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka akcyzy na papierosy obniży liczbę dorosłych palaczy w 2027 roku o około 220 tysięcy osób, zmniejszy konsumpcję papierosów o 6,8 procent i obniży liczbę przedwczesnych zgonów o co najmniej 66 tysięcy – oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych.
Posłowie Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga mają ciekawy pomysł. Klub złożył na ręce Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. O samorządzie gminnym i ustawy z dnia 21 lutego 2014 r.